"Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın
en güzel yeridir."
Sebahattin ÖZTÜRK
Sitede Arama
27 Ağustos 2016 Cumartesi
Antalya'da hava :

Detaylı Bilgi

BİZE ULAŞIN
Telefon : 0242.243 97 91 - 93 - 94
Faks : 0242.248 93 95
E-Posta : antalya@icisleri.gov.tr

18. Uluslararası Yiyecek ve İçecek İhtisas Fuarı Antalya Expo Center'de Açıldı

18. Uluslararası Yiyecek ve İçecek İhtisas Fuarı (ANFAŞ Food Product 2011 Antalya) Expo Center'de açıldı.

17 Şubat 2011 Perşembe

18. Uluslararası Yiyecek ve İçecek İhtisas Fuarı Antalya Expo Center'de Açıldı

Mahmut DENİZ / ANTALYA

        Açılış töreninde konuşan Vali Vekili Mehmet Seyman, Antalya'nın sadece turizmde değil, tarımda da Türkiye'nin merkezi olduğunu belirtti. Antalya'da bakanlık belgeli 791 tesis olmak üzere toplam 1841 tesis bulunduğunu kaydeden Seyman, bu tesislerde 460 bin yatak kapasitesi ile 10 milyonu aşkın turistin ağırlandığına işaret etti. Antalya'nın, gelen turistlerin sağlıklı beslenmesini sağlayabilen turizm bölgesi olduğuna dikkati çeken Seyman, ''Antalya'da millî hâsılaya katma değer sağlama açısından turizm ve tarım yarışır hale geldi'' dedi.

        Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Kadak da, bakanlığın gıda sektörünün gelişmesi için yaptığı çalışmaları anlattı. Kadak, dünyada yaşayan 7 milyar insanın 1 milyarının açlıkla mücadele ettiğini belirterek, 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyara çıkacağını, bu dönemde gıda sektörünün çok daha büyük önem kazanacağını söyledi.

        Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, ANFAŞ'ın düzenlediği fuarlarla kış turizmini desteklediğini, bugün açılan fuarın Türkiye'nin en güvenilir ve kapsamlı fuarı olduğunu kaydetti. Antalya'nın bu konuda rakipsiz olduğunu belirten Akaydın, fuarın Türkiye'de gıda endüstrisinin hangi noktaya geldiğini göstermesi açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

        Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ (ANFAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık ise 18. Uluslararası Yiyecek ve İçecek İhtisas Fuarı'nın 19 Şubata kadar açık kalacağını belirterek, ''45 bin ziyaretçinin beklendiği fuara 415 firma katıldı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği, Türkiye Aşçılar Federasyonu, Şefler Birliği ve Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği'nin katkılarıyla düzenlenen fuar 18. yılında; gıda, ağırlama, konaklama, hızlı tüketim, restoran sektörlerine ve turizme sağladığı katkılarla, Türk gıda sektörünün en büyük ticarî etkinliği haline gelmiştir'' dedi.

        Lübnan, İtalya, Rusya, BAE, Katar, Bulgaristan, İsrail, Almanya, Ürdün, Avusturya, Gana, İngiltere, Mısır, Kuveyt, Azerbaycan, Suudi Arabistan'dan profesyonel ziyaretçilerin fuara geleceğini bildiren Çalık, ayrıca Irak'ın Kerkük ve Erbil şehirleri ticaret odalarından 40 kişilik heyet ile Suriye'nin başkenti Şam'dan 16 kişilik heyetin de fuarı ziyaret edeceğini belirtti.

Fotoğraflar: Rıza ERÇİNBu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Antalya Valiliği tarafından sağlanmaktadır. Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup resmi nitelik taşımamaktadır. Her hakkı saklıdır. 2001-2016 ©