"Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın
en güzel yeridir."
Sebahattin ÖZTÜRK
Sitede Arama
29 Ağustos 2016 Pazartesi
Antalya'da hava :

Detaylı Bilgi

BİZE ULAŞIN
Telefon : 0242.243 97 91 - 93 - 94
Faks : 0242.248 93 95
E-Posta : antalya@icisleri.gov.tr

Growtech Eurasia 2010 Uluslar Arası Sera, Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik Ve Teknolojileri Fuarı Açıldı

Fuara Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürü Muzaffer Aydemir, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Vali Yardımcıları Ali Yener ERÇİN, Recep YÜKSEL ve çok sayıda davetlinin katılımları ile Growtech Eurasia 2010 Uluslar Arası Sera, Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı Antalya Expo Center’da açıldı.

2 Aralık 2010 Perşembe

Growtech Eurasia 2010 Uluslar Arası Sera, Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik Ve Teknolojileri Fuarı Açıldı

Gülhan TEZEN / ANTALYA                                                                                                                      

        Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak beraberindekilerle 2. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması sergisinin açılışını yaparak sergiyi gezdi.

        Fuar kapsamında tarım sektörüyle ilgili birçok panel düzenlenecek olup, fuarın ana teması olarak ''Tarımsal Biyoçeşitlilik ve Gen Kaynaklarının Korunması, Tohum Gen Bankası ve Gen Kaynaklarımızın Korunması'' konuları tartışılacaktır. Fuara 6 ülkeden alım heyetleri gelerek katılmıştır. 25 ülkeden 137 şirket stant açmış olup, fuarı 55 ülkeden sektör temsilcileri ziyaret edecektir.

        Fuarda tarım sektöründe ortaya çıkan yeni teknolojiler, gıda güvenliği, süs bitkileri teknolojileri sergilenmektedir.

        Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak açılışta yaptığı konuşmada “Antalya turizmden sonra ülkemizde tarımın başkenti haline gelmiştir. Yılda 1 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı yapılmaktadır.”dedi

        Vali Dr. Ahmet Altıparmak konuşmasının devamında Antalya’da yapılan ihracatın yüzde 77'sini tarım ürünlerinin oluşturduğunu, Türkiye’nin yaş meyve sebze üretiminde dünyada dördüncü, Avrupa'da ise birinci sırada olduğuna dikkat çekti. Altıparmak sözlerine ilâveten “Tohumculukta da ülkemiz önemli gelişmeler göstermiştir. Tohum üreticisi ve ihracatçısı firmalarımızın sayısı artmaktadır. Çeşitli ülkelere tohum ihracatı yapmaktayız. Ancak, bu yeterli değildir. Tohumculukta ihracat ve ithalat dengesi aleyhimizedir'' dedi.

        Daha sağlıklı üretim yapmak, gıda güvenliğini sağlamak için toprağın, çevrenin, akarsuların ve yeraltı sularının daha iyi korunması gerektiğini vurgulayan Vali Dr. Ahmet Altıparmak, tarıma verilen desteklerin 6 milyar TL'ye ulaştığını hatırlattı. Antalya tarımına da ciddi destekler verildiğini ifade eden Vali Dr. Ahmet Altıparmak, ''Üreticilerin moral ve motivasyonu ve bilgisi artırılmalıdır. Çocuklarımıza tarım sektöründen ekmek yiyebileceğini ve para kazanabileceğini anlatmamız lâzım'' dedi.

        Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürü Muzaffer Aydemir ise açılışta yaptığı konuşmada Hükümetin aldığı önlemler sayesinde başta Rusya olmak üzere, AB ile diğer ülkelere yapılan yaş meyve sebze ihracatında daha az ziraî ilâç ve daha az pestisit kalıntısı görüldüğünü, bunun da Türk üreticilerinin daha sağlıklı üretim yaptığının ve gıda güvenliğine önem verdiğinin göstergesi olduğunu bildirdi.

Fotoğraflar: Rıza ERÇİNBu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Antalya Valiliği tarafından sağlanmaktadır. Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup resmi nitelik taşımamaktadır. Her hakkı saklıdır. 2001-2016 ©